Dziś Dania to także kraj przede wszystkim słynny ze znakomitych projektantów, architektów i inżynierów stosujących nowoczesne rozwiązania, w których troska o środowisko nie przeszkadza dbać o rozwój gospodarki. Znanym przykładem są duńskie wiatraki (podzespoły produkowane są również w Polsce), których wielkie śmigła, czyli wiatrowe turbiny, stały się symbolem dbałości tego kraju o środowisko oraz poszukiwania nowych, alternatywnych i przyjaznych dla otoczenia źródeł energii. Warto przy tym wspomnieć o słynnych duńskich mostach, będących wielkimi osiągnięciami inżynierii: moście Storebælts, łączącym Fionię z Zelandią, będącym najdłuższym morskim mostem świata oraz o moście Øresund, który łączy Danię ze Szwecją (Kopenhagę z południem Szwecji).
Dania od lat zajmuje jedną z czołowych pozycji w rankingu Banku Światowego „Doing Business”, będącym barometrem przyjazności poszczególnych krajów dla przedsiębiorców. Warunków, które oferuje swoim biznesmenom, Polacy mogą tylko pozazdrościć. Dania znajduje się na pierwszym miejscu w rankingu konkurencyjności, a raport Economist Intelligence Unit prognozuje, że w ciągu najbliższych czterech lat Dania będzie miejscem najbardziej sprzyjającym biznesowi, co również ma swoje odzwierciedlenie w wynikach gospodarczych tego kraju.
Wielką narodową pasja Duńczyków jest wyrastające jeszcze z bogatych, rodzimych tradycji nordyckich wzornictwo – surowe, funkcjonalne, ale jednocześnie lekkie, nowoczesne i pod każdym względem niepowtarzalne. Znakomite przykłady wzornictwa oraz jego przegląd na przestrzeni duńskiej historii, można obejrzeć w centrum miasta w Danish Design Center słynącym również z atrakcyjnych wystaw. Dania to także kraj o wielkiej różnorodności uprawianych dziedzin sztuki, filmu, muzyki, baletu, opery i teatru.