Jordania to kraj nie tylko na leniwe wakacje i wylegiwanie się na plaży, choć trzeba przyznać, że miłośnicy takiego wypoczynku także będą zachwyceni.
Panują tutaj znakomite warunki także do aktywnego wypoczynku. Miłośnicy uprawiania różnego rodzaju sportów poczują się tu jak w raju! W Jordanii można bowiem nurkować, pływać na nartach wodnych. Doskonale poczują się także wielbiciele windsurfingu, gdyż panują tu znakomite warunki do uprawiania tego sportu i niezwykle korzystne wiatry. Jest tu ponad 20 cudownych miejsc do nurkowania!
Warto wybrać się również w niezapomniany rejs łodzią ze szklanym dnem, aby na własne oczy podziwiać piękne krajobrazy Jordanii.
Jordania to także kraj dla wielbicieli zwiedzania. Znajduje się tutaj mnóstwo wartościowych zabytków i miejsc, które koniecznie należy zobaczyć! Wielu fantastycznych wrażeń dostarczyć mogą między innymi wycieczki do Petry, sławnego starożytnego miasta wykutego w skale, a także do Wadi Rum, przepięknej krajobrazowo pustyni.
Kuchnia jordańska
Kuchnia jordańska jest typową przedstawicielką kuchni bliskowschodnich, gdzie krzyżują się wpływy kultury tureckiej i arabskiej. W Jordanii równie łatwo o typowy dla Turcji kebab i chlebek pita jak o bardziej arabską harisse (masę z czerwonej, ostrej papryki z oliwą z oliwek i czosnkiem) i falafel (pastę z ciecierzycy z przyprawami, uformowaną w małe kluski i smażoną na głębokim oleju). Popularnością w tym kraju cieszy się również inna arabska potrawa – kuszami. Jest to danie które składa się z makaronu pomieszanego z ryżem, soczewicą, cebulą i sosem pomidorowym. Jordańczycy do każdego posiłku zjadają ogromne ilości chleba, który można spotkać pod różnymi postaciami. Tak więc obok tureckiego chleba pita dostępny jest arabski ajsz (niekwaszony i wypiekany pod postacią płaskich bochenków) oraz chleb z tymiankiem i ziołami.
Tradycyjny jordański posiłek musi się rozpocząć tak jak przystało na bliskowschodnią tradycję od zestawu ciepłych i zimnych przystawek, nazywanych na całym Bliskim Wschodzie mezze. Mogą nimi być np. pasta z ciecierzycy wymieszanej z czosnkiem i cytryną (hummus), pasztecik z mielonej baraniny i pszenicy i smażony na głębokim oleju lub wątróbka smażona z cytryną i czosnkiem. Po takich przekąskach w Jordanii przechodzi się do dania głównego (np. kibba naja – mielona baranina podawana na surowo z grubo tartą pszenicą, odpowiednik Polskiego tatara). Popularnymi daniami są również grillowane kiełbaski z mielonego, dobrze przyprawionego mięsa, kebab i maqlubba (gotowany na parze ryż z kawałkami podsmażonego mięsa i pomidora oraz nasionami sosny). Trochę mniej wyszukane, ale równie popularne danie to pieczony kurczak, którym na Bliskim Wschodzie po prostu się objadają.
W Jordanii alkohol jest ogólnie dostępny, choć trzeba przyznać niezbyt popularny. Pija się tu raczej herbatę, kawę, soki lub typowo tureckie jogurty. Herbata przyrządzona w sposób tradycyjny jest zazwyczaj bardzo słodką herbatą miętową, podawaną w malutkich szklaneczkach. Kawę przyrządza się zazwyczaj po turecku i podaje z dużą ilością cukru, choć tradycyjna kawa Beduinów podawana jest jako bardzo mocny, gorzki napój z dużą ilością kardamonu. Desery jordańskie, jak na ten region świata przystało są bardzo słodkie, przyrządzane z ogromnymi ilościami cukru i doprawiane na dodatek miodem.