Co warto zobaczyć na Dominikanie?

Santo DomingoPomimo tego, że Dominikana kojarzy się nam z pięknymi plażami i błogim lenistwem jest tu kilka miejsc, które warto zobaczyć:

Santo Domingo – stolica wyspy, dość hałaśliwa 2,5 milionowa metropolia z licznymi kontrastami począwszy od pięknych pałaców a na slumsach skończywszy.

Casa Tostado – pałac miejski wybudowany w początkach XVI w zachwyca przede wszystkim gotyckim bliźniaczym oknem, prawdopodobnie jedynym takim na kontynencie amerykańskim. Obecnie mieści się tutaj Muzeum Etnograficzne, w którym podziwiać możemy zwyczaje dawnych mieszkańców Dominikany.

Catedral Santa Maria La Menor – pierwszy kościół Nowego Świata, łączy w sobie kilka stylów m.in.: romański, gotycki, renesansowy, został w części wzniesiony z koralowców. Wewnątrz znajdziemy 14 kaplic bocznych, m.in.: arcybiskupia i kaplica chrztów. To właśnie w tej katedrze do niedawna znajdowały się szczątki Krzysztofa Kolumba.

Convento San Francisco – ruiny klasztoru pochodzą z XVI/XVII wieku. Budynek składa się z 3 połączonych części: budynek klasztoru, kościoła i kaplicy.

Faro de Colon – w centrum budowli, zbudowanej na planie krzyża znajduje się mauzoleum Krzysztofa Kolumba. Faro de Colon ma 310 m długości, 44 m szerokości i 33 m wysokości. W nocy światła laserowe oświetlające budowle tworzą na niebie widziany z daleka krzyż.

Los Tres Ojon – jaskinia pokryta jest stalaktytami i stalagmitami. Wewnątrz groty znajdują się 3 jeziorka, każde wypełnione czym innym: pierwsze wypełnione jest siarką, drugie słoną wodą a trzecie słodką. W okolicy groty możemy podziwiać niezwykle bujną, tropikalną roślinność.

Parque Colon – tworzy ono centrum miasta kolonialnego, wiele tu stoisk z pamiątkami , pojazdów z napojami, miejsc gdzie można coś zjeść. W środku parku znajduję się wzniesiona w 1887 roku Kolumna Kolumba. Wokół parku znajdują się liczne budynki m.in.: katedra, pałac Borgella, gdzie obecnie mieści się szkoła sztuk pięknych, stary ratusz, rezydencja arcybiskupia.

Południowy wschód

W tej części wyspy znajdziemy cudowne rajskie plaże, turkusową morze, błękitne niebo i kołyszące się na wietrz palmy.

Bayahibe – urocza, mała miejscowość, do której turystyka jeszcze nie dotarła. Zakosztować możemy tu spokoju i ciszy, podziwiając codzienne życie jej mieszkańców.

Boca ChicaBoca Chica – jest to najbardziej popularna miejscowość kąpieliskowa republiki. Największą atrakcją jest zatoka otoczona rafa koralową, która w niektórych miejscach jest głębsza niż 1,5 m. Nie można narzekać na brak sklepów, dyskotek, barów, sportu, muzyki i tańca. Wszystko w jednym miejscu.

Boca de Yuma – niezwykle spokojna miejscowość, gdzie fale wydrążyło w skałach baseny, które dostępne są podczas odpływu. Niedaleko jest też mnóstwo jaskiń i grot.

Higuey – najbardziej znane na wyspie miejsce pielgrzymek. W bazylice odwiedzanej przez wiernych znajduje się 80 metrowy, półkolisty łuk. Duże wrażenie robią także wspaniałe okna, pochodzące z Chartres.

Isla de Saona – mała wysepka znajdująca się pod ochroną, ma około 1000 mieszkańców i 120 m kw. powierzchni. Można poleżeć się na pięknej plaży i zakosztować trochę spokoju.

Północny wschód

Wspaniałe, rajskie plaże, krystalicznie czysta woda, zielone, łagodne wzgórza i półwysep Samana – to najbardziej charakterystyczne punkty tej części wyspy.

Cayo – Levantado – mała wysepka nazywana jest często „Bacardi – Island” gdyż tutaj właśnie kręcone były zdjęcia do reklamy tego trunku. Dużo tutaj bujnej roślinności, pięknych plaż otoczonych palmami kokosowymi.

Cotui – należy do najstarszych miast na wyspie. Zostało zbudowane przez Hiszpanów na początku XVI w . Tutaj też znajduje się największa na świecie kopalnia złota.

Północny zachód

Klimat w tej części wyspy jest łagodniejszy nic na południu ze względu na chłodzące wiatry znad Atlantyku. Są tutaj niekończące się, długie i piękne plaże, plantacje trzciny cukrowej i zatoczki, a w nich bursztynowe rafy.

Cabarete – to stolica windsurfingu. Każdego roku, w czerwcu odbywają się tutaj międzynarodowe mistrzostwa w tej dyscyplinie sportu. Jeśli nie mamy ze sobą sprzętu, nie ma z tym większych problemów, gdyż na każdym kroku znajdziemy wypożyczalnię.

Dajabon – główną atrakcją tej miejscowości jest przejście graniczne z Haiti. Aby dostać się do sąsiadów musimy mieć tylko ważny paszport i 10 USD na powrót.

Jarabacoa – miejscowość położona w górach, z iście wiosennymi temperaturami, znacznie mniejszą wilgotnością niż na wybrzeżu i wspaniałymi krajobrazami. Koniecznie trzeba się wybrać do wodospadów i skorzystać z kąpieli w naturalnych basenach. Można także skorzystać z organizowanego raftingu, czyli spływu w dół rzeki na pontonach. Ten sport wymaga jednak trochę odwagi.

Monte Cristi – miasto żyjące głównie z produkcji soli. Wydobywana jest ona na olbrzymich polach, poprzez odparowywanie morskiej wody.

Puerto Plata – do miejscowości tej przyciągają głównie piękne plaże. Mnóstwo tu barów, restauracji, hoteli, rzemieślników sprzedających swoje wyroby. Zobaczyć tu można wiele wiktoriańskich domów, z których część jest pięknie odrestaurowana. Najpiękniejszy widok na miasto podziwiać możemy z 800-metrowego Pico Isabel de Torres. Nieopodal jest też góra, na której wzniesiona jest statua Chrystusa. Można tam dotrzeć kolejką linową. Jazda zapiera dech w piersiach.

Punta Rucia – stąd wybrać się można na bagna namorzynowe, gdzie mając odrobinę szczęścia uda się podpatrzyć karaibskie krowy morskie.

Santiego – najważniejsze, a dla wielu najpiękniejsze miasto Dominikany. Źródłem dobrobytu stały się rum i tytoń. Miasto było sceną licznych walk, miejscem urodzenia prezydenta. Na pewno warto zajrzeć do katedry Santiego Apostol, z cudownym mahoniowym ołtarzem i szklanymi oknami. Koniecznie trzeba odwiedzić muzeum tytoniu, w którym dowiemy się wszystkiego o jego historii, obróbce i gospodarczym znaczeniu.

Południowy zachód

Znajdziemy tu jak niemal w każdej części wyspy cudowne plażę, słone jezioro, najwyższą górę kraju, dolinę Baoruco.

Baoruco – góry roztaczające się wzdłuż półwyspu o tej samej nazwie. Większa część gór to park narodowy, w którym zobaczymy m.in.: pola orchidei. Jest to jedyna miejscowość posiadająca dobrze przygotowaną bazę turystyczną.

Bonao – miasto słynące z wyrobu i sprzedaży ceramiki, do 1988 roku istniała tu największa kopalnia niklu i bogate pokłady boksytu.

Lago Enriquillo – największe słone jezioro na Antylach, o powierzchni 200 m kw. Leży ono na wysokości 45m poniżej powierzchni morza. Zawartość soli jest tu trzykrotnie większa niż wokół Wysp Karaibskich. To przyczyna silnego parowania.