Podróżować po północnych Niemczech

Hamburg nocąNiemcy słyną z gęstej sieci doskonałych dróg szerokopasmowych, autostrad i dróg ekspresowych. Przemieszcza się po nich około 3 milionów ciężarówek oraz 40 milionów samochodów osobowych. W Polsce te proporcje są inne i przede wszystkim znacznie niższe. Stosunkowo dużo ludzi porusza się ciężarówkami, ze względu na rozwinięty eksport i łączność pomiędzy wschodem i zachodem. 7,1 miliona – na taką sumę szacuje się ilość samochodów osobowych na polskich drogach. Jest to ilość bardzo mała , patrząc na te 40 milionów aut niemieckich.

Bardzo dobrze w północnych Niemczech funkcjonuje również żegluga morska oraz transport lotniczy. Frankfurt nad Menem jest drugim pod względem liczby pasażerów portem lotniczym w Europie.
Drogę z Bałtyku na Morze Północne skraca Kanał Kiloński. Najważniejszymi portami są : Hamburg, Wilhelmshaven, Lubeka oraz Kilonia.
Dobrze rozwinięta jest tutaj również sieć kolejowa czy autobusowa. Wszystkie drogi są tutaj dość proste i szerokie. Może nie jest tutaj tak jak w nowym Jorku, gdzie wszystkie niemal drogi mają kilka pasów i są stworzone tak, że padają na siebie pod kątem prostym, ale jest i tak bardzo dobrze, można powiedzieć , że niema doskonale. Do tego dochodzi rozwinięta kolej, szybka sieć autobusowa, która notabene ma po czym jechać i ma kogo wozić.

Transport niemiecki to taki transport, który w Polsce jest tylko w sferze marzeń i będzie się w tej sferze znajdować jeszcze przez wiele długich lat. Niemcy to kraj rozwinięty i uprzemysłowiony dużo bardziej niż Polska. A konstruktorzy dróg i innych części infrastruktury mogą podać sobie ręce, ponieważ wykonali kawałek świetnej roboty. Niemcy to kraj marzeń jeżeli chodzi o transport i nie ma drugiego takiego kraju w Europie, może poza tylko i wyłącznie krajami Beneluksu czyli Holandią i Belgią , które też mają dobrze rozwinięty ogólnopojęty transport.

Berlin

Rozpoczynając podróż do północnej części kraju, rozpoczynamy go zazwyczaj od granicy polsko-niemieckiej. We wschodniej części Niemiec oczywiście najatrakcyjniejszy dla turystów jest i zawsze będzie Berlin, ta wspaniała metropolia jest stolica tego kraju, można tu podziwiać wiele zabytków. To miasto naprawdę ma w sobie to coś. Symbolem Berlina za to jak już wcześniej wspomniałem jest Brama Brandenburska. To wspaniała budowla, iście monumentalna, wybudowana wiele lat temu, ale ciągle wygląda jak nowa , jest kawałkiem niemieckiej historii i najładniejszych zabytkiem Berlina bez dwóch zdań i żadnych wątpliwości. Miejscem szczególnym jest tutaj również Stare Miasto oraz Muzeum Pergamonu. Warto zapoznać się również z kompleksem muzeów Tiergarten i Galerią Malarską. Znajdują się w niej jedne z największych dzieł na świecie.

Drezno

Innym ważnym miastem na wschodzie państwa niemieckiego jest oczywiście Drezno. Drezno to miasto zniszczone przez wojnę, ze względu na nalot dywanowy przeprowadzony podczas drugiej wojny światowej przez aliantów na cywilów. Drezno zostało wtedy wręcz zrównane z ziemią. Obecnie miasto realizuje jednak program pełnej odnowy zniszczonych zabytków kultury i nauki.

Hamburg

Jadąc dalej na północ ni sposób ominąć Hamburg. To drugie co do wielkości miasto w kraju i największy port Niemiec usytuowany nad rzeką Łabą. Posiada zarówno status wolnego miasta, jak i niemieckiego kraju związkowego. Historyczne centrum Hamburga znajduje się między dworcem głównym a placem Gänsemarkt. Ulica Jungfernstieg nad rzeką Alster pozostaje ulicą handlową i promenadą Hamburga.

Jak widać w Niemczech pełno jest miejsc wartych odwiedzenia , a że mamy tam dość niedaleko i do tego w Niemczech szerokie drogi, więc życie miłego pobytu!