Dla kogo jest alpinizm?

Alpinista jest osobą, która ulega fascynacji niedostępnością gór i najwyższych szczytów. Bardzo często wiąże się to z podejmowaniem kolejnych, ekstremalnych wyzwań, dlatego alpinizm nie jest zajęciem dla każdego. Alpinista musi być świadomy czyhających na niego niebezpieczeństw, a także wykazywać się odwagą i doskonałą kondycją fizyczną oraz psychiczną.

Predyspozycje fizyczne

Zdecydowana większość ludzi jest w stanie wytrzymać wysokości odpowiednie dla alpinizmu. Jednak nie każdy organizm nadaje się do tego, żeby bez przygotowania przebywać w górach wysokich. Nawet osoby niezwykle sprawne na nizinach mogą mieć problem z wysiłkiem fizycznym po przekroczeniu pewnej granicy wysokości, jednak często jest to kwestia przyzwyczajenia się do nowych warunków.. Choroby takie jak nadciśnienie tętnicze, astma czy cukrzyca nie uniemożliwiają alpinizmu. Przeszkodą mogą być natomiast choroby serca oraz schorzenia i kontuzje przebyte w przeszłości. Najwięksi alpiniści posiadają zazwyczaj wybitne predyspozycje, dzięki którym bardzo szybko aklimatyzują się w warunkach górskich.

Psychika i doświadczenie

Budowa psychiki jest kluczowa w alpinizmie. Podczas zdobywania szczytów konieczne jest odpowiednie dawkowanie adrenaliny, zdolność do mobilizacji, a także umiejętność szybkiej koncentracji oraz błyskawicznego podejmowania trafnych decyzji. Tylko dzięki temu zdobyta może zostać Korona Ziemi, która obejmuje wszystkie najwyższe szczyty poszczególnych kontynentów. Na korzyść każdego przyszłego alpinisty działa również doświadczenie oraz posiadanie profesjonalnego sprzętu. Dzięki temu, po wielu przebytych wspinaczkach górskich łatwiej podjąć wyzwanie i zdecydować się na niezwykle trudny, kilkudniowy wysiłek.