Praca sezonowa w Anglii

Na ogół nie pochwalam emigracji zarobkowej, ale skoro jest ona faktem, to podzielę się kilkoma przemyśleniami. Zrodziły się one z rozmów z Polakami, jakich spotkałem w Londynie.

Wielka Brytania to nie tylko wymarzone miejsce na urlop

praca sezonowa - AngliaTo także jest to źródło sezonowej pracy dla milionów młodzieży i studentów z całego świata. Polacy stanowią wśród nich niemałą zresztą część. Kiedy myślimy o podjęciu sezonowej pracy poszukiwania powinniśmy rozpocząć już rok przed naszym planowanym wyjazdem, kiedy kończy się dany sezon, by ewentualnie zarezerwować sobie miejsce. Należy w tym celu popytać wśród znajomych i zorientować się gdzie mielibyśmy możliwość uzyskania jak najkorzystniejszych warunków.
Osoby, które nie znają języka powinny udać się do jednej z wielu polskich agencji pracy za granicą. Jednak, aby nie dać się nabić w butelkę, powinniśmy sprawdzić czy dana agencja działa legalnie, by na wszelki wypadek uniknąć zbędnych nieprzyjemności. W wakacje mamy największe możliwości na znalezienie pracy w sektorze spożywczym lub rolniczym. Pewne firmy prowadzą np. rekrutację do zbioru owoców lub warzyw sezonowych takich,jak truskawki, maliny, ogórki.

Obecnie jednak warunki zatrudnienia obcokrajowców również w dziedzinie pracy sezonowej nieco się zmieniły. Pracodawcy nawet na te dwa, trzy miesiące nie chcą zatrudniać osób niewykwalifikowanych, co w tym wypadku oznacza znajomość języka. Jeśli więc z angielskim jesteś na bakier, lepiej poszukaj pracy w innym kraju lub zwyczajnie w Polsce.

Anglia – praca sezonowa

Praca sezonowa to przede wszystkim praca wakacyjna. W związku z masowymi urlopami pracowników miejscowych, a także nagromadzeniem sporej liczby turystów, obcokrajowcy potrzebni są głównie do pracy w branży gastronomicznej i hotelarskiej. Chodzi przede wszystkim o obsługę przybywających gości. Pracę można więc znaleźć wszędzie, gdzie owi turyści przebywają, a więc hotele, pensjonaty, restauracje, kawiarnie, puby i dyskoteki. Mile widziane są więc pokojówki, recepcjonistki, kelnerki, sprzątaczki. Duże szanse na zatrudnienie sezonowe mają również ochroniarze i stróżę nocni, a także kucharze i pomocnicy kuchenni.

1 maja 2004 roku, wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, Wielka Brytania, Irlandia i Szwecja otworzyły swój rynek pracy dla cudzoziemców. Wielu Polaków skorzystało z tej okazji i z braku perspektyw na pracę w swoim kraju, jak i w nadziei na lepsze życie, udało się do Anglii w celach zarobkowych.
Choć obecnie Anglia nie jest już tak popularnym krajem emigracyjnym, jak to wyglądało jeszcze stosunkowo niedawno, wciąż dużo osób chce się ubiegać o zatrudnienie w tamtejszych firmach. Jak tego dokonać? Jak załatwić wszelkie formalności, aby bez przeszkód przekroczyć brytyjską granicę?

Przede wszystkim na początek musisz się zarejestrować w Home Office, dostępnym na formularzu WRS (Worker Registration Scheme). Koniecznością jest również załączenie jakiegokolwiek dokumentu potwierdzającego Twoją tożsamość. Może to być dowód osobisty lub paszport. Potrzebne Ci będą jeszcze dwa zdjęcia oraz dowód wpłaty. Jeśli Twój wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, otrzymasz kartę rejestracyjną.

Jak widać nie trzeba załatwiać wielu formalności, czas oczekiwania również nie jest długi. Warto jednak, zanim w ogóle zaczniesz ubiegać się o pracę na wyspach, poznać nieco szczegółów dotyczących kraju i życia w nim.

Gdzie najłatwiej znaleźć pracę w Anglii? Najbardziej poszukiwani są pracownicy w takich miejscach, jak restauracje, puby, hotele, gospodarstwa rolne, parki rozrywki. Cieszą się one największą popularnością wśród obcokrajowców, ponieważ zazwyczaj jest to praca ciężka, podlegająca niższemu wynagrodzeniu, niż praca przeciętnego Anglika, dlatego też miejscowi raczej jej unikają. W porównaniu z naszymi zarobkami, dla nas są to oferty niezwykle atrakcyjne.

W zasadzie Polacy pracę znaleźć mogą w każdym zawodzie. Warunkiem są jednak odpowiednie kwalifikacje i przynajmniej podstawowa znajomość języka angielskiego.

Nie tak łatwo o pracę

Jeszcze nie tak dawno Anglia postrzegana była jako kraj, gdzie można szybko i łatwo zarobić. Sytuacja zmienia się jednak diametralnie. W związku z tym, że coraz więcej Polaków ubiegało się o zatrudnienie, pracodawcy musieli nieco podnieść swoje wymagania. Coraz mniej zatrudnia się ludzi z niskimi kwalifikacjami, nieznających języka angielskiego. Czasy, kiedy to w grupie robotników wystarczył jeden dobrze posługujący się tym językiem i pośredniczący pomiędzy resztą a przełożonym, powoli odchodzą do lamusa.

Niestety o pracę w Anglii coraz trudniej. Głównym powodem tego stanu rzeczy jest właśnie jezyk. Pomimo tego, iż wielu młodych, czy nieco starszych ludzi, deklaruje dobrą znajomość angielskiego, po przyjeździe na miejsce, wszystko okazuje się mitem. Owszem, nie trzeba od razu mówić perfekcyjnie, posługiwać się fachowymi wyrażeniami, czy używać skomplikowanych konstrukcji gramatycznych. Chodzi przede wszystkim o podstawowe konstrukcje i znajomość w stopniu komunikatywnym, aby w prosty sposób dogadać się z pracodawcą, zrobić zakupy, czy zapytać o drogę w razie jakichkolwiek problemów.

Kolejnym czynnikiem mającym ogromny wpływ na problemy ze znalezieniem zatrudnienia w Anglii, jest zbyt duże nagromadzenie przyszłych pracowników w jednym miejscu. Chodzi tu oczywiście o Londyn. Wynika to przede wszystkim ze względów ekonomicznych, jak i wygody. Przecież to właśnie do Londynu przyjeżdża najwięcej autokarów. To właśnie w Londynie ląduje najwięcej samolotów. Ale to przecież nie musi oznaczać, że i pracy jest tam najwięcej. Zwłaszcza w sytuacji, gdy wszyscy chcą się zatrudnić właśnie w tym największym i najpopularniejszym mieście. Może w związku z tym warto ruszyć dalej i poszukać pracy w nieco mniejszych miejscowościach. Może zarobki będą delikatnie niższe, ale i tak z pewnością nam się to opłaci.

Jak znaleźć pracę w Anglii?

Kiedy rozmawiamy ze znajomymi o wakacyjnych planach większość z nich za cel swojej podróży obiera Anglię. Dlaczego? Dlatego, że tam najłatwiej o pracę. Oczywiście jeżeli chodzi o znalezienie odpowiedniej oferty nie jest już tak łatwo. Na szczęście istnieje wiele instytucji, stron internetowych czy innych źródeł informacji, które ułatwią nam poszukiwania. Po pierwsze jeśli nasi znajomi lub ktoś z bliskiej lub dalszej rodziny pracuje bądź pracował w Anglii na pewno orientuje się gdzie rozpocząć poszukiwania i gdzie najłatwiej znaleźć nasze wymarzone stanowisko. Tak więc możemy śmiało popytać tu i tam.

Jeżeli nasz kolega wraca do Polski może byłby chętny gdybyśmy go zastąpili na ten czas, albo może ktoś zmienił stanowisko pracy, a poprzednie po prostu się zwolniło. W dobie dzisiejszej technologii nie powinniśmy mieć najmniejszych problemów z uzyskaniem szybkiej informacji i powinniśmy pamiętać, że kto pyta nie błądzi.

Innym sposobem na znalezienie pracy są tradycyjne ogłoszenia, czy te w gazecie, w radiu czy te w telewizji. Możemy również sami się zareklamować i napisać własne ogłoszenie, które nota bene jest bardzo skutecznym rozwiązaniem. Dobrze znanym wśród Polaków rozwiązaniem w poszukiwaniu pracy jest tak zwane Job Centre. Jest to instytucja, w której przy pomocy dotykowych ekranów przeglądamy istniejące oferty i wybieramy te, które najbardziej nas interesują, po czym udajemy się do urzędnika, który pomaga wypełnić aplikację lub indywidualnie dzwonimy do pracodawcy.
Jeśli jednak ktoś nie lubi zbędnego wychodzenia z domu może poszukiwać pracy za pomocą tzw. Yellow Pages, podobnej do tradycyjnej polskiej książki telefonicznej. Po znalezieniu interesującej nas firmy na jej adres wysyłamy CV, dzwonimy lub udajemy się tam osobiście. Metoda ta ostatnimi czasy cieszy się dużą popularnością i co najważniejsze jest skuteczna.

Jak wiemy możemy skorzystać z innych możliwości, ale najbardziej popularnym rozwiązaniem jest właśnie internet, ponieważ możemy szukać pracy nie wychodząc z domu, a jak dobrze wiemy brytyjska pogoda nie zachęca do długich spacerów. Poza tym poszukiwania są szybkie, łatwe i wręcz przyjemne, bo zawsze możemy umilić sobie czas słuchając naszych ulubionych kawałĸów.

Co jak już wiemy jak znaleźć?

Zarobki w Wielkiej Brytanii nadal są bardzo wysokie, głównie ze względu na to, że funt jest bardzo mocną walutą i jego moc ciągle rośnie. Dlatego możliwości jakie mamy są tutaj bardzo duże. Zarabiając bowiem minimalną kwotę czyli jakieś tysiąc funtów mamy możliwość zarobienia aż pięciu tysięcy złotych! Jest to więc bardzo opłacalne i nic dziwnego, że tak wielu Polaków postanawia dla tych pieniędzy opuścić kraj. A zresztą co ich tutaj trzyma, zarobki niskie, polityka bardzo słaba, także poczucie przywiązania do kraju niewielkie. Dlatego praca w takim kraju jak Anglia wydaje się być bardzo dobrym rozwiązaniem. Co jednak zrobią Polacy? Obecnie rynek jest bardzo ustabilizowany i na pewno bylibyśmy w stanie dostać pracę.

Programie Rejestracji Pracowników

Zarejestrowanie się w Programie Rejestracji Pracowników (WRS – Worker Registration Scheme) to kolejny niezbędny krok, który należy podjąć w celu uzyskania możliwości pracy za granicą. Rejestracja ta jest konieczna, gdy planujemy dłuższy niż 1 miesiąc, bądź stały pobyt w Wielkiej Brytanii, gdyż po okresie 12 miesięcy możemy w ten sposób otrzymać prawo do wszystkich uprawnień socjalnych.

Rejestracja ta jest elementem obowiązkowym i jeżeli nie dopełnimy tego obowiązku nasza praca stanie się po prostu nielegalna. Aby się zarejestrować należy wypełnić stosowny formularz i uiścić pewną opłatę. Należy także załączyć pewne dokumenty takie jak: dowód osobisty lub paszport, 2 zdjęcia legitymacyjne, kopię kontraktu zatrudnienia lub list od pracodawcy potwierdzający owe zatrudnienie oraz potwierdzenie dokonania wcześniej wspomnianej wpłaty.

Co do ostatniego warunku, wpłaty możemy dokonać poprzez kartę kredytową lub płatniczą, przekazem pocztowym bądź za pomocą czeku. Kiedy nasz wniosek zostanie już pozytywnie rozpatrzony, na podany przez nas adres zostanie wysłane zaświadczenie rejestracyjne w formie listu, które jest potwierdzeniem pozwolenia na pracę u jakiegokolwiek pracodawcy wpisanego w rejestr. Otrzymamy także z powrotem nasz dowód lub paszport, kartę rejestracyjną z imieniem i nazwiskiem oraz podstawowymi danymi osobowymi.

Karta jest ważna tak długo, jak tylko jesteśmy zarejestrowani. Tak więc, jeśli chcemy podjąć legalną pracę powinniśmy niezwłocznie załatwić wszystkie formalności, a w tym wpisać się w rejestr pracowników by uniknąć zbędnych trudności.
Kolejną istotną rzeczą jest konieczność założenia rachunku bankowego, co z pewnością ułatwi wszelkie procesy związane z zatrudnieniem. Np. dzięki kontu bankowemu wypłata będzie bezpośrednio przekazywana na nasz rachunek, a nie, jak w przypadku czeków, możliwość ich zdeponowania jest ograniczona do jednego, konkretnego oddziału bankowego. Niestety wielu Polaków zapomina o tym, że gdy zdeponujemy czek w innej placówce nasza kieszeń jest narażona na tzw. prowizję.

Konto bankowe

W Wielkiej Brytanii nie istnieje prawo nakazujące pracodawcom wypłacania należności w gotówce. Najlepszym rozwiązaniem jest więc, po prostu założenie własnego konta bankowego. Jeżeli nie czujemy się zbyt pewnie z naszymi umiejętnościami językowymi powinniśmy skorzystać z pomocy kogoś, kto dobrze sobie z nim radzi. Kogoś kto rozumie język na tyle, by podczas podpisywania umowy nie dać się złapać w tajniki prawa bankowego.

By założyć konto w Anglii należy przedstawić kilka istotnych dokumentów. Są to paszport, dowód tożsamości lub inny dokument potwierdzający naszą tożsamość oraz jakikolwiek rachunek, np. za elektryczność.
W dzisiejszych czasach, kiedy procent zatrudnionych Polaków w Wielkiej Brytanii jest dość wysoki, banki oferują coraz to nowsze oferty mające zachęcić nas do przechowywania pieniędzy właśnie w jednym z nich. W swojej ofercie mają np. specjalne usługi dla imigrantów, które mają na celu ułatwienie wysyłania pieniędzy do Polski lub uproszczenie procesów związanych z obrotami pieniężnymi. Niestety wszystkie te usługi są odpłatne i powinniśmy się zastanowić czy aby na pewno ich potrzebujemy.