Przewodnik po Republice Serbskiej

banja lukaPlanując wyjazd na wypoczynek po zachodniej części Bośni i Hercegowiny, czyli do Republiki Serbskiej, warto zwrócić swoją uwagę na jej atrakcyjne turystycznie regiony i miejscowości, które już od kilku lat cieszą się sporą i niesłabnącą popularnością nie tylko wśród europejskich wczasowiczów.

W szczególności dotyczy to takich miast jak: Banja Luka (oficjalna stolica Republiki Serbskiej), Srebrenica, Wyszegrad, Kozarac oraz Wschodnie Sarajewo. Każde z nich kryje w sobie nie tylko swój unikalny klimat, ale również barwną i bogatą historię…

Banja Luka

Oficjalna stolica Republiki Serbskiej z liczbą mieszkańców przekraczającą 237 tysięcy, niewątpliwie stanowi jeden z najważniejszych ośrodków gospodarczych i turystycznych w całym kraju. Do najważniejszych atrakcji tego przepięknego miasta możemy zaliczyć między innymi słynne uzdrowisko z ciepłymi i gorącymi wodami mineralnymi (od 28 do 34 stopni Celsjusza) oraz wspaniałe zabytki takie jak: galeria sztuki, muzeum, meczety (Ferhadija i Arnaudi Dżamija), jak również średniowieczną twierdzę Gornij Seher, wieżę zegarową oraz dwór wezyra bośniackiego z czasów tureckich. W Banja Luce z powodzeniem funkcjonują również ważne zakłady przemysłowe (np. hydroelektrownia i kopalnia węgla brunatnego) oraz stacja kolejowa.

Srebrenica

Miasto to znane głównie z masowej egzekucji na muzułmańskich mężczyznach i chłopcach, przeprowadzonej w 1995 roku przez serbskie oddziały zbrojne (ludobójstwo w Srebrenicy), przez wiele lat stanowiło ważny ośrodek przemysłowy i turystyczny Bośni i Hercegowiny (kopalnie srebra, cynku, ołowiu, złota i soli). Do dnia dzisiejszego działają tutaj kopalnia soli wraz z uzdrowiskiem. Zwiedzający miasto mają również okazję zobaczenia pamiątkowego cmentarza zidentyfikowanych ofiar masakry w Srebrenicy.

Kozarac

Nazwa tego miasta, położonego 45 km na zachód od Banja Luki, wzięła swój początek od wiatru wiejącego od góry Kozara. W związku z faktem, iż dominują tutaj głównie tereny górzyste, jest to idealne miejsce do pieszych górskich wędrówek. Najważniejszymi atrakcjami turystycznymi miasta są niewątpliwie znajdujący się na jego terenie Park Narodowy Kozara, meczety oraz dawny kościół prawosławny.

Zasady bezpieczeństwa na Bałkanach

Mimo niemal całkowitego opanowania sytuacji w krajach bałkańskich po trwających tam w latach 90-tych (ubiegłego stulecia) wojnach domowych, planując wypoczynek na Półwyspie Bałkańskim warto zwrócić szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa osobistego. Bezpieczeństwo na Bałkanach dotyczy zarówno wypoczynku letniego, jak i zimowego (np. w Jahorina Ski Centre nieopodal Sarajewa). W celu jego zapewnienia pierwszym krokiem będzie niewątpliwie wykupienie ubezpieczenia podróżnego – niezależnie czy wybieramy się samochodem, samolotem, autokarem czy pociągiem. Poniżej przedstawiamy kilka cennych rad, dzięki którym uda się uniknąć nieprzyjemnych sytuacji podczas wypoczynku (nie tylko na Bałkanach):

  1. Podczas podróży środkami komunikacji publicznej warto zachować czujność. Najlepiej nie zabierać ze sobą większej ilości gotówki oraz innych kosztowności (np. drogiej biżuterii) – możemy bowiem paść ofiarą tzw. kieszonkowców.
  2. Po zmroku – szczególnie wieczorem i w godzinach nocnych, należy unikać słabo oświetlonych miejsc, odludzi oraz stosowania tzw. skrótów w drodze do hotelu (najlepiej podjechać tam taksówką).
  3. Przy wypłacaniu pieniędzy z bankomatu lub ich wymianie w kantorach należy zachować szczególną czujność oraz sprawdzić czy ktoś nie obserwuje tego co robimy (najlepiej robić to w ciągu dnia).
  4. Wszelkie pieniądze należy wymieniać jedynie w kantorach. Nie warto korzystać z usług ulicznych handlarzy walutą, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo oszustwa z ich strony.
  5. W przypadku sytuacji zagrożenia, należy możliwie jak najszybciej opuścić niebezpieczne miejsce i powiadomić o całym zdarzeniu odpowiednie organy (policja).

Warto również zaznaczyć, że planując wyjazd do krajów bałkańskich, należy bardzo dokładnie zapoznać się z panującą w nich sytuacją społeczną. Takich informacji najlepiej zasięgnąć w biurach podróży oraz na stronach i forach internetowych. Na Półwyspie Bałkańskim istnieją bowiem regiony, które z uwagi na trwające tam zamieszki (niekiedy nawet zbrojne) nie należą do najbezpieczniejszych (np. Kosowo lub północna Albania).