Wakacje na Półwyspie Bałkańskim

Wypoczynek na Bałkanach w gronie rodziny lub znajomych to szczególnie w ostatnich lgrecjaatach niezwykle popularny trend wśród europejskich turystów (i nie tylko). Wspaniałe górskie krajobrazy, piaszczyste plaże, regionalne bałkańskie dania oraz niskie ceny kuszą wielu urlopowiczów, którzy zjawiają się tutaj nadzwyczaj chętnie. Do najpopularniejszych wakacyjnych kurortów niewątpliwie należą te położone w Grecji, Albanii, Macedonii, Bułgarii, Bośni i Hercegowinie oraz w europejskiej części Turcji. Bardzo często biura podróży organizują również pełne wrażeń, objazdowe wycieczki po Bałkanach.

Grecja

Uchodząca za najcieplejszy kraj Starego Kontynentu, położona na krańcu Półwyspu Bałkańskiego Grecja już od wielu lat przyciąga mnóstwo turystów z całego świata. Doskonałe warunki klimatyczne, wyśmienita kuchnia, malownicze krajobrazy oraz przepiękne wyspy i zabytki to tylko niektóre atrakcje turystyczne tego uroczego kraju. To niewątpliwie prawdziwa uczta dla wczasowiczów i miłośników podróży.

Albania

Wczasy w Albanii dopiero od niedawna stały się prawdziwym hitem polskich i zagranicznych biur podróży. Jak się okazuje coraz więcej osób korzysta z oferty wyjazdu na urlop do tego nieodkrytego dotąd turystycznie kraju. Powodem takiego stanu rzeczy jest nie tylko niska cena samego przedsięwzięcia (np. tanie hotele i lokale gastronomiczne o wysokim standardzie), ale również serdeczna atmosfera, wspaniale krajobrazy i zabytki (np. starożytne pomniki kultury).

Macedonia

Kraj ten słynący głównie z dawnych podbojów Aleksandra Wielkiego, stanowi obecnie prawdziwą turystyczną perłę Półwyspu Bałkańskiego. Dominują tutaj wysokie góry porośnięte lasami (bukowymi, dębowymi i sosnowymi), jak również krystalicznie czyste, rwące rzeki i potoki. Jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych i turystycznych kraju jest jego stolica – Skopje, położona nad rzeką Wardar. Turyści mogą tutaj podziwiać między innymi ruiny z czasów starożytnego Rzymu oraz monumentalne budowle z okresu panowania Turków.

Kuchnia bałkańska

Kuchnia bałkańska oprócz swoich flagowych potraw, stosuje również sporo kulinarnych zapożyczeń z różnych stron świata. Wszystko to sprawia, że wszelkie bałkańskie dania, niezależnie od ich rodzaju, okoliczności i regionu, smakują tak samo dobrze. Dowodem na to są chociażby pozytywne opinie wielu turystów rozsmakowanych w tutejszych kulinarnych specjałach. W związku z tym śmiało można wysnuć wniosek, że będąc na urlopie w Republice Serbskiej, Chorwacji, Słowenii, Czarnogórze czy w Macedonii, każdy wczasowicz będzie miał okazję spróbować smacznych, regionalnych dań ściśle związanych z bałkańską tradycją kulinarną.

kuchnia bałkańskaTradycje bałkańskiej kuchni mają niewątpliwie ścisły związek ze sztuką kulinarną wyżej wymienionych krajów dawnej Jugosławii. Mimo iż tutejsze potrawy wyróżniają się oryginalnym stylem i smakiem, nie sposób nie zauważyć pewnych naleciałości.  Szczególnie z kuchni węgierskiej, austriackiej, tureckiej i śródziemnomorskiej. Wartym odnotowania jest również fakt iż do bałkańskich potraw najczęściej podawane są różne rodzaje czerwonego wina. Najczęściej wytrawnego, a niekiedy nawet i mocniejsze trunki (np. słynna bałkańska rakija).

Kuchnia bałkańska stawia przede wszystkim na dużą ilość warzyw i owoców morza. Do tego okraszonych ostrymi przyprawami i ciekawymi dodatkami (np. gęsty jogurt bałkański). Popularne są tutaj również różnego rodzaju ryby i potrawy z grilla. Do tych najważniejszych możemy niewątpliwie zaliczyć: gibanicę, lomac (gulasz mięsno-warzywny), sevapaisi (siekana wołowina), faszerowaną paprykę, zapiekane banany, dolma sogan zawijane w cebulę (ryżowo-mięsny odpowiednik naszych gołąbków) oraz cevapę, czyli tłusty placek podawany w różnoraki sposób.

Cevapa, czyli gorący i tłusty placek pita z siekanym mięsem, cebulą i majonezem jest na Bałkanach daniem obok którego nie sposób przejść obojętnie. Cevapa uchodzi tutaj za regionalne danie typu fast-food popijane najczęściej zimną źródlaną wodą lub jogurtem. Głównie z uwagi na wysoką kaloryczność oraz łatwość przyrządzenia.Jest ono niezwykle popularne – zarówno wśród tubylców, jak i odwiedzających Bałkany turystów.