Co zwiedzać na Kubie?

havana nightKuba jest największą wyspą na Karaibach i siódmą co do wielkości na świecie. Leży na Morzu Karaibskim, niedaleko Florydy i Meksyku. Na Kubę składa się również Wyspa Młodości i 1600 mniejszych wysepek i raf koralowych.

Niezbędnik

WALUTA: Na wyspie posługiwać się można dolarami i równoważna waluta turystyczną – wymienialne peso. Ma ono dokładnie tę sama wartość co dolar. Karty kredytowe i czeki podróżne (oprócz American Express) są akceptowane w hotelach, sklepach, restauracjach.
ENERGIA ELEKTRYCZNA: Napięcie na Kubie, podobnie jak na Dominikanie wynosi 110 V, co powoduje konieczność zabrania specjalnego adaptora, aby móc zainstalować sprzęty przywiezione z Polski.

Pogoda

O pogodę na Kubie nie trzeba się martwić. Wyjeżdżając tam mamy niemal 100% pewność na udane wakacje. Średnia temperatura w roku wynosi 25 stopni i 75% wilgotności. W porze suchej (listopad-kwiecień) może spaść jednak do 17 stopni by w porze gorącej (maj-października) dojść do 33 stopni. Woda w morzu wynosi około 25 stopni. Deszcze padają bardzo rzadko, a jeśli już to są raczej ulewne i krótkotrwałe. Południe Kuby jest znacznie bardziej gorące niż północ wyspy.

Warto zobaczyć

Hawana

Sstolica wyspy, spokojna i cicha, różniąca się bardzo od innych stolic Ameryki Łacińskiej.

  • Plaza de ArmasPlaza de Armas – najstarszy plac w Hawanie , ze starym drzewem ceiba, które oznacza miejsce gdzie w 1519 roku odprawiono mszę, będąca aktem założenia miasta. Znajdziemy tu Pałac Kapitanów Generalnych, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Miejskie; barokowy Palacio del Segundo Cabo – siedziba Ministerstwa Kultury, Kubański Instytut Książki i księgarnia Bella Habana. Wokół placu znajdują się jeszcze Dom Arabski, Dom Afrykański oraz Muzeum Motoryzacji z weteranami szos z 1902 roku.
  • Twierdza El Moro – została zbudowana w 1653 roku z wielkich bloków skały koralowej. Latarnia morska należąca do twierdzy ma 24 m wysokości, a jej światło widoczne jest z odległości 80 km.
  • Plaza de la Catedral – to najpiękniejszy kościół barokowy w Ameryce Łacińskiej. Wieść niesie, że w tutejszym grobowcu spoczywały szczątki Krzysztofa Kolumba. Warto odwiedzić też Muzeum Sztuki Kolonialnej, znajdujące się nieopodal katedry.
  • Muzeum Rewolucji – wybudowane w latach 1913 – 1920, przedstawia historię kolonialną i rewolucyjną. Znajduje się tu słynny czarny beret Che Guevary.
  • Teatr im. Federico Garcia Lorca – z 1937 roku, to jeden z największych teatrów w swojej klasie, posiada 2000 miejsc. Na uwagę zasługuje także El Capitolio – czyli replika Kapitolu w Waszyngtonie. Jego budowa pochłonęła około 16 milionów dolarów.
  • Plaza de la Revolucion – siedziba rządu, oraz centrum polityczne i gospodarcze kraju
  • Cmentarz Krzysztofa Kolumba – zobaczymy tutaj groby w kształcie piramidy, świątyń greckich czy małych pałaców. Należy on do jednego z cudów Nowego Świata.

Półwysep zachodni

to trzecia pod względem wielkości prowincja Kuby. O tutaj uprawia się najlepszy tytoń na świecie, przerabia się oleje mineralne, uprawia się trzcinę cukrową , bawełnę. Znajdziemy tu dwa pasma górskie tzn. Sierra de Los Organos i Sierra del Rosario i uroczą Dolinę Vinales. Nie zabranie także pięknych piaszczystych plaż, raf koralowych.

  • Cigar Maker, Cuba,Pinar del Rio – koniecznie trzeba zajrzeć do Muzeum Tytoniu z 1853 roku i zobaczyć jak uprawia się tytoń, z którego później powstają najlepsze na świecie cygara. Warto odwiedzić także wytwórnię runu „Casa Garey. Można też od razu dokonać jego zakupu.
  • Dolina Vinales – zachwyca przede wszystkim różnymi formami skalnymi, nietypowymi gatunkami roślin i zwierząt np. palma korkowa i małymi domkami pokrytymi palmą czyli suszarniami tytoniu.
  • Soroa – położona w dolinie, 200 m n.p.m. To królestwo orchidei, których znajdziemy tu około 700 odmian, s pośród których 1/3 jest na Kubie roślinami endemicznymi.

Kuba zachodnia

To trzy prowincje: Hawana, Matanzas, Cienfuegos.

  • Prowincja Hawana – to jedna z najmniejszych prowincji Kuby, ma dostęp jednocześnie do Oceanu Atlantyckiego i Morza Karaibskiego. Pasmo górskie Escaleras de Jaruco zachęca do wycieczek i jazdy konnej. Koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Ernesta Hemingwaya. Dom jest wprawdzie zamknięty, ale przez okna można oglądnąć artefakty, związane z jego przygodami pisarza, jako podróżnika, korespondenta, czy rybaka. Playas del Este – to ciąg siedmiu piaszczystych plaż i czterech miejscowości turystycznych. Można tu wypocząć i skorzystać z wielu wypożyczalni sprzętu wodnego.
  • Prowincja Matanzas – to jedna z największych prowincji na Kubie. Znajdziemy tu piękne plaże, lasy, moczary, głębokie doliny rzeczne i plantacje trzciny cukrowej. W mieście Matanzas warto zajrzeć do Muzeum Farmaceutycznego, jedynego w swoim rodzaju w Ameryce Łacińskiej. Obejrzeć tu można oryginalny sprzęt aptekarski, jaki zachował się z XIX wieku. Koniecznie odwiedzić trzeba jaskinię Bellamar, która została przypadkowo odkryta w 1850 roku. Na powierzchni 2,5 kilometrów podziwiać możemy wyszukane formy wapienne o oryginalnych nazwach. Miłośników wylegiwania się na słońcu zapraszamy do Varadero, znanego ośrodka turystycznego, gdzie są najczystsze na świecie plaże. Jest to też najdłuższa plaża na Kubie, gdzie temperatura wody sięga 26 stopni. Będąc w tej prowincji nie możemy zapomnieć o odwiedzeniu Półwyspy Zapata, w którym znajdziemy 90% gatunków kubańskich ptaków i krokodyli oraz Zatoki Świń, w której to miała miejsce inwazja CIA na oddziały kubańskie. To tej inwazji prezydent Kennedy nałożył całkowite embargo na Kubę, które trwa do chwili obecnej.
  • Prowincja Cienfuegos – jest jedną z mniejszych kubańskich prowincji, przeważają płaskie tereny, poza pasem wysokich gór, będących częścią pasma Escambray, z jedną z najwyższych gór na Kubie, Pico de San Juan o wysokości 1156 m. Miasto Cienfuegos to jeden z ważniejszych portów na wyspie. Będąc w tej części wyspy koniecznie trzeba odwiedzić ogrody botaniczne Soledad, są one największymi ogrodami botanicznymi na Kubie, posiadają 2000 gatunków roślin, 20 rodzajów bambusa, 200 odmian kaktusa. Wszystko to rośnie na 36 ha. Nie sposób ominąć to miejsce.

Kuba centralna

Składa się z trzech prowincji: Sancti Spiritus, Ciego de Avila oraz Villa Clara. Na południowym zachodzie rozpościera się rozległe pasmo Escambray, a w kierunku północnym kraina z górzystej zmienia się w pagórkowatą. Ten rejon wyspy przyciąga głównie miłośników wędkowania i polowań.

  • Sancti SpiritusProwincja Sancti Spiritus – to głównie rozliczy teren, uprawia się tutaj trzcinę cukrową rośliny okopowe, kawę i tytoń. Turystów przeciąga tez największy sztuczny zbiornik na Kubie – Presa Zaza. W Sancti Spiritus warto zajrzeć do Muzeum Sztuki Kolonialnej oraz zobaczyć jedyny kamienny most łukowy jaki zachował się na Kubie (most Yayabo) Nie można zapomnieć również o najlepiej zachowanym mieście kolonialnym w obu Amerykach a mianowicie Trinidad de Cuba. Szczyci się on także dużą ilością ośrodków produkujących ręcznie wykonaną sztukę i rzemiosło. Gości mogą dokonać zakupu przedmiotów, których produkcję obserwowali na własne oczy.
  • Prowincja Villa Clara – produkuję się tu duże ilości cukru i uprawia znaczne ilości tytoniu. Będąc w Santa Clara nie można pominąć kościoła Buen Viaje, zbudowanego w 1765 roku, imponującej katedry z XX wieku i Inglesia del Carmen – obecnie pomnika narodowego a zbudowanego w 1748 roku. Mieście Remedios na uwagę zasługuje jeden z najstarszych kościołów na Kubie, zbudowany w 1570 roku – Inglesia de San Juan Bautista.
  • Prowincja Ciego de Avila – hoduje się tutaj bydło, uprawia ananasy i agawy. W mieście Ciego de Avila najbardziej imponującym budynkiem jest ratusz z 1911 roku. Posuwając się dalej na północ natrafimy na dwa jeziora. Jezioro Mleczne zawdzięcza swoją nazwę barwie, jaką nadaje wodzie skład mineralny. Jest to największy naturalny zbiornik na wyspie. Drugie jezioro – Lago La Redonda doskonale nadaje się do połowu okonia.

Kuba wschodnia

W jej skład wchodzą trzy prowincje: Camaguey, Holguin i Las Tunas. Fantastyczne plaże i rafy koralowe na północnym wybrzeżu, oraz skały koralowe na południowym stwarzają w tym rejonie doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych i nurkowania.

  • Prowincja Camaguey – największa i jednocześnie najmniej zaludniona prowincja na Kubie, mogąca niewiele zaoferować turystom. Słynie głównie z hodowli bydła i uprawy trzciny cukrowej i owoców. W mieście Camaguey warto zajrzeć do najstarszego budynku – katedry, kościoła La Soledad, zbudowanego w 1775 roku.
  • Prowincja Holguin – na jej terenie znajdziemy piękne plaże jak również wysokie szczyty górskie. Ze względu na swoje zalesienie należy do jednego z najbardziej atrakcyjnych regionów Kuby. To tutaj właśnie Kolumb odbył swą pierwszą odkrywczą wyprawę w głębi wyspy. Warto zwiedzić Muzeum Prowincjonalne i Nauk Przyrodniczych.
  • Prowincja Las Tunas – zobaczymy tu tylko rozległe równiny z pasącym się na nich bydłem oraz pola trzciny cukrowej. Mało jest tutaj turystów.

Półwysep południowy

Złożony z trzech prowincji: Granma, Santiego de Cuba i Guantanamo. W tej części wyspy przeważają wysokie góry i głęboki doliny

  • Santiago de CubaProwincja Santiego de Cuba – dominuje tu zdecydowanie największe pasmo górskie Kuby – Sierra Maestra i jej najwyższy szczyt Pico Turquino (1972 m n.p.m.) Centrum prowincji stanowi drugie co do wielkości miasto Kuby – Santiego. Miasto posiada międzynarodowy port lotniczy, jest też ważnym portem. Miało znaczący wpływ w trzech rewolucjach kubańskich. Warto obejrzeć Muzeum Kolonialne, Katedrę Santa Iglesia Basilica, która jest jednym z najstarszych budynków kościelnych Nowego Świata. Miłośników kubańskiej muzyki zachęcamy do zajrzenia do XVIII – wiecznego Casa de Trova, mogącego pomieścić 208 osób. Wstęp jest wolny. Odwiedzić trzeba także Twierdzę El Morro, a w niej lochy i Muzeum Starego i Nowego Piractwa.
  • Prowincja Granma – bogaty region rolniczy i rybacki. Zwiedzając stolicę prowincji Bayamo koniecznie trzeba zajrzeć do Iglesia San Salvador, jednego z najstarszych kościołów na Kubie, który pochodzi z 1630 roku i jest pomnikiem narodowym. Odwiedzić też trzeba najpiękniejszy plac miejski na wyspie – Plaza Cespedes.
  • Prowincja Guantanamo – najbardziej wysunięty na wschód zakątek południowego półwyspu. To bardzo zróżnicowana część wyspy pod względem geograficznym, jest najmniej rozwinięta spośród wszystkich prowincji.