Na zachodzie Morze Adriatyckie oddziela Grecje od Włoch, na południu otacza ją Morze Śródziemne, a na zachodzie Morze Egejskie, na którym to położone są liczne greckie wyspy zajmujące 19 % całkowitej powierzchni kraju. Grecje zamieszkuje około 11 ml ludności, z czego w samych Atenach żyje około 4 ml, a w Salonikach około 1,5 ml mieszkańców.
Niezbędnik
Walutą obowiązującą obecnie w całej Grecji jest Euro. Jest to waluta wymienialna, do nabycia również w Polsce. Kurs wymiany wynosi od 350-750 drachm za 1 Euro. ENERGIA ELEKTRYCZNA: Napięcie w całej Grecji wynosi 220V. Urządzenia przywiezione z Polski powinny działać bez zarzutów.
Pogoda
Zimy w Grecji są krótkie i łagodne, z intensywnymi opadami. Od marca zaczynają się cieplejsze dni, a w kwietniu i maju pogoda staje się bardziej zmienna, dni słoneczne przeplatają się z deszczowymi. Jest to jeden z najbardziej zielonych okresów w roku. Od czerwca do września zaczynają się prawdziwe upały, powyżej 35 stopni.
Warto zobaczyć
HALKIDIKI/RIWIERA OLIMPIJSKA
- Saloniki – drugie co do wielkości miasto w Grecji, po Atenach. Nazwa pochodzi od imienia siostry Aleksandra Wielkiego – Thessalonike. W 1917 roku zostało poważnie zniszczone na skutek pożaru, a w 1978 roku nawiedziło je kolejne nieszczęście – trzęsienie ziemi . Pomimo tych wydarzeń zachowało się tutaj mnóstwo zabytków:
- Biała Wieża – symbol Salonik, pochodzi z I poł. XV w z czasów epizodycznego panowania Wenecjan. W czasach niewoli tureckiej mieściło się tutaj więzienie. Obecnie w Białej Wieży znajduje się Muzeum Bizantyjskie. Znaleźć tu można stare ikony, freski oraz przedmioty liturgiczne z IV poł. XV w. Z tarasu na samej górze wieży roztacza się wspaniały widok na port, wzgórze Kastra, Muzeum Archeologiczne oraz tereny targowe. Zaraz niedaleko Białej Wieży podziwiać można wielki pomnik Aleksandra Wielkiego dosiadającego swego wierzchowca.
- Muzeum Archeologiczne – podziwiać możemy tutaj kolekcje rzeźb od czasów archaicznych do hellenistycznych, rzeźby z czasów rzymskich z posagami m.in.: Oktawiana Augusta i Hadriana. Zobaczymy również znaleziska z grobowców macedońskich, od masywnych wrót po delikatne złote ozdoby, brązowe, złote i srebrne tarcze i naczynia oraz szczątki Filipa II.
- Łuk Galeriusza – wzniesiony został w IV w jako hołd dla cesarza Galeriusza. Niegdyś łuk składał się z 4 filarów, w chwili obecnej pozostały tylko 2. Okazałe reliefy umieszczone na budowli przedstawiają m.in.: sceny z walk Rzymian z Persami. Łuk znajduje się w pobliżu jednej z najbardziej ruchliwych ulic w mieście.
- Rotunda – jest najstarszym istniejącym budynkiem w Salonikach. Budowlę wzniesiono w poł. III/IV w z przeznaczeniem na Panteon lub mauzoleum cesarza Galeriusza. W następnym stuleciu zamieniona została na kościół chrześcijański, który za czasów tureckich stał się meczetem. Znajdujące się wewnątrz mozaiki należą do najwspanialszych z okresu wczesnochrześcijańskiego.
- Bazylika Agios Dimitrios – licząca sobie 43,5 m długości i 33 m szerokości pięcionawowa bazylika należy do największych i najważniejszych kościołów w Grecji. Znajdują się tutaj relikwia św. Demetriosa, patrona miasta. Najcenniejszym elementem wystroju są cudem ocalałe mozaiki na kwadratowych filarach w prezbiterium. Najstarsza mozaika pochodzi z V w i przedstawia św. Demetriosa przyjmującego polecone mu w opiekę dzieci.
- Bazar – pochodzący jeszcze z czasów imperium osmańskiego targ jest miejscem, gdzie można zakupić niemal wszystko, od pieczywa a skończywszy na drobnych pamiątkach. Bazar jest malowniczy i gwarny a ceny produktów są naprawdę przystępne. Warto też odwiedzić dawne tureckie łaźnie, na miejscu których obecnie mieszczą się kawiarenki i butiki.
- Meteory – potężne centrum klasztorne wschodniego kościoła orthodoksyjnego. Wznoszą się, jako skalisty las na Równinie Tessalskiej , niedaleko miasta Kalambaka. Miasto to słynie przede wszystkim z produkcji ikon. Według teorii skały o fantastycznych kształtach powstały na dnie słonego jeziora, które niegdyś zalewało równinę Tessali. Do jeziora wpadała rzeka, nanosząca liczne osady. Na skutek pęknięcia w masywie Olimpu woda z jeziora odpłynęła do morza, a dawne dno stało się równiną z formacjami skał osadowych. W 1336 roku przybył do „skalnego lasu” mnich Anastazy z zamiarem założenia klasztoru. Na widok skał mnich nazwał miejsce Meteoro czyli kamień zawieszony w powietrzu. Legenda mówi, że Anastazy wybrał najwyższą skałę, następnie wzleciała na nią na grzbiecie orła i wybudował tam pierwszy klasztor. Wkrótce zaczęło powstawać coraz więcej „skalnych zamków”. Największy rozkwit Meteorów miał miejsce w XV-XVI w. Z 21 klasztorów, które istniały niegdyś, dzisiaj czynnych jest tylko sześć. Wartość zgromadzonych tam pamiątek i rękopisów jest nieoceniona. Zaliczyć można do nich: cudowne obrazy, rzeźby w drewnie, rękopisy, stare dokumenty, malowidła, relikwie. Zwiedzając klasztory należy pamiętać o odpowiednim stroju tzn. mężczyźni powinni mieć na sobie długie spodnie, kobiety natomiast zobowiązane są do wstępu do klasztorów tylko w długich spódnicach, poniżej kolan z koniecznie zakrytymi ramionami. Wstęp do klasztoru kosztuje 500 drachm/od osoby.
- Rejs wzdłuż Świętej Góry Atos – większą część półwyspu zajmuje Teokratyczna Republika mnichów prawosławnych, na którego teren nie mają wstępu kobiety oraz samice zwierząt domowych (z wyjątkiem pożytecznych kur i kotek) Zakaz ten został wydany w 1040 roku przez cesarza Konstantyna IX i zachował swą moc do dnia dzisiejszego. Mężczyźni mogą odwiedzić Republikę w przypadku uzyskania specjalnego pozwolenia od władz państwa. W ciągu jednego dnia terytorium Republiki może odwiedzić 10 osób….. i 100……. Pierwszy klasztor założony został ok. 960 roku św. Anastazy. Turyści przybywający do Grecji mogą zobaczyć klasztory z pokładu statku opływającego brzegi Atos w przepisowej odległości 500 m. W klasztorach na Atosie, podobnie jak na Meteorach mieszczą się liczne skarby: manuskrypty na pergaminie, kodeksy, kawałek kamienia z grobu Pana Jezusa, szczątki św. Piotra, ikony św. Jerzego i Matki Boskiej, mozaiki i wiele innych. Rejs kończy się przystankiem w niewielkiej miejscowości Ouranopolis, która to jest ostatnią świecką osadą przed Republiką mnichów. Jest swoistym murem oddzielającym dwa, nieco inne światy.
- Litochoro – niewielkie miasteczko leżące u podnóża masywu Olimpu. Świetna baza wypadowa dla wszystkich lubiących piesze wędrówki. Można tu tez odpocząć w licznych tawernach i nacieszyć się wspaniałymi widokami.
- Zamek Platamonas – wznoszący się na wzgórzu okazały zamek, otoczony grubymi murami można podziwiać w drodze do klasztorów w Meteorach. Mury pochodzą z czasów bizantyjskich. Zamek najpierw był w posiadaniu Wenecjan, by po latach dostać się w ręce Turków. Latem odbywa się tutaj muzyczny festiwal Olimpijski.
Auto
Warunkiem wymagalnym przy wypożyczeniu samochodu to ukończone 21 lat i międzynarodowe prawo jazdy, ważne co najmniej do roku. Honorowane jest również polskie prawo jazdy. W całej Grecji jest dużo punktów wynajmu samochodu. Usługa ta jest jednak dość droga. Szczególnie drogo jest na kontynencie, gdzie za wynajem Fiata Cinqacento trzeba zapłacić około 24.000 drachm + koszty paliwa. Na wyspach za wynajem zapłacimy trochę mniej, bo około 16.000 drachm + paliwo. Przy wypożyczaniu warto zakupić pełne ubezpieczenie od wypadków i odpowiedzialności cywilnej. Zwiedzanie Gracji na własną rękę wypożyczonym samochodem jest bardzo popularne ale trzeba zachować przy tym szczególną ostrożność, gdyż drogi są nienajlepszej jakości, a Grecy jeżdżą wyjątkowo szybko i brawurowo. Często spotykane są drobne stłuczki.
Dla dzieci
Osoby przyjeżdżające ze swoimi pociechami na Riwierę Olimpijską mogą je zabrać do Waterlandu czyli do Parku Wodnego, który mieści się 15 km za Salonikami. Czynny jest od 10:00-22:00. Wstęp dla dorosłych kosztuje około 3000 dr, a dla dzieci 3-14 lat 1700 dr. Mnóstwo tu kolorowych basenów, długich i zakręconych zjeżdżalni, elektrycznych aut dla dzieci, barów i restauracji. Atrakcją dla dzieci będzie również kąpiel w czystym i turkusowym morzu. Plaże, w zależności od położenia można zaliczyć do piaszczysto – żwirowych. Pamiętać należy, aby zabrać dzieciom klapki do kąpieli, ze względu na jeżowce i meduzy. Dla dzieci trochę większych i aktywnych polecam centrum sportowe, tuż przed wjazdem do Kalithei. Można tam pograć w tenisa, siatkówkę, koszykówkę, popływać w basenie. Brak tutaj na pewno parku z egzotycznymi zwierzętami, takiego chociażby jak na Teneryfie.
Wieczorem
W sezonie, czyli mniej więcej od połowy maja – początku czerwca wszystkie tawerny, bary, dyskoteki po prostu budzą się do życia. Można tam świetnie spędzić czas a czasem nawet potańczyć przy dźwiękach tradycyjnej greckiej muzyki. Za piwo zapłacimy około 700-800dr, za drinki 1500-200 dr, desery lodowe około 1200 dr. W Salonikach można natomiast udać się do centrum rozrywkowego, które mieści się wzdłuż drogi do portu lotniczego (około 20 min. jazdy od centrum) i tam szaleć całą noc.
Sport
Na Riwierze można uprawiać niemal każdy sport. Najpopularniejsze to: nurkowanie, windsurfing, motory wodne, tenis. Można wypłynąć sobie również na spokojny rejs wzdłuż nie odkrytych zatoczek i nie zamieszkałych wysepek. Jachty lub łódki wypożyczyć można w każdym większym porcie. Greckie góry są wspaniałym miejscem dla miłośników pieszych wędrówek. W masywie Olimpu każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno Ci zapaleni wspinacze jak i Ci, którzy należą do początkujących. Dla prawdziwych alpinistów wymarzonym terenem do wspinaczki są Meteory. Przy większości hoteli znajdujących się tuż przy plaży istnieje możliwość wypożyczenia sprzętów do uprawiania wielu dyscyplin sportu.
Smakołyki
Kuchnia Grecka należy chyba do moich ulubionych. Ze specjałów, które znajdziemy niemal w każdej restauracji i tawernie można wyróżnić: grecką sałatkę z serem fata, pomidorami, ogórkiem, cebulą i oliwkami, musake – cielęcina gotowana w kawałkach sera i bakłażanach, suvlaki – szaszłyki z cielęciny, jagnięcia lub wieprzowiny, tzatziki – jogurt z ogórkami i czosnkiem, dolomades – zawijane liście winorośli z mięsem lub bez niego. W wielu greckich restauracjach podaje się meze – czyli różne dania, które będą serwowane podczas kolacji i są podawane w małych ilościach. Oprócz mięsa spożywa się także ryby np. kotlety z miecznika, langusty, owoce morza, smażone kałamarnice i obowiązkowo ośmiornice. Należy dodać jednak, że dania rybne należą do stosunkowo drogich. Do najbardziej popularnych greckich trunków należy ouzo czyli anyżowa wódka, retsina – wino z dodatkiem żywicy oraz metaxa. Bardzo popularna jest również kawa po grecku – jest ona bardzo mocna i podawana w niewielkich filiżankach wraz ze szklanka wody. Dla ochłody polecam wypicie kawy frappe czyli kawy mrożonej najlepiej z dodatkiem…..Do obiadu można z przyjemnością wypić wino, którego w Grecji nie mało.
Przydatne w podróży
Konsulat RP w Salonikach
Konsul Honorowy: Minos X. Kiriakou (grecki, polski, angielski) 78 Tsimiski Str., 546-22 Thessaloniki, Greece tel. (0-030 31) 288-205, 233-110 fax (0-030 31) 234-153
Ambasada RP
22 Chrysanthemon Str. Paleo Psychico, 152-54 Athens, Greece tel. (0-0301) 67-78-260, 67-25-793 fax (0-0301) 671-83-94 e-mail: atenyamb@internet.gr
Wydział Konsularny Kamelion 21, Paleo Psychico tel. (0-0301) 677-57-40/1, 677-88-14; fax 677-88-12
Konsulat RP w Pireusie
Konsul Honorowy: Michail D. Kokkinis (grecki, angielski) 59, Akii Miaouli Str., 185-36 Piraeus, Greece tel. (0-0301) 4295-000; fax (0-0301) 4292-345 tlx 211866 MDK GR
Konsulat RP w Heraklion
Konsul Honorowy : Stelios Golemis Psaromilingon 16 (2 piętro) Tel/fax (0030 81) 22 17 86 Heraklion, Crete, Greece