Kahuna – szaman na dawnych Hawajach

kahunaAhuwale ka nane huna – what was the kapu, is no longed hidden…

Wiedza tajemna, czyli wiedza na temat utrzymywania i przywracania zdrowia i wewnętrznej mocy, była na dawnych Hawajach pilnie strzeżona. Przekazywano ją wybranym osobom. Przygotowania i trening trwały wiele lat – rozpoczynały się bardzo wcześnie, w wieku kilku lat – trwały do momentu inicjacji akceptującej osobę na Kahunę.

Inicjacja dokonywała się przy udziale wszystkich kahunów danej linii oraz Kahuny Nui.

Kahuną Nui (wielki Kahuna) na Hawaii był Papa Henry Auwe. Odszedł z tego świata w 2001 roku. Pobieraliśmy od niego nauki w latach 1994 – 2001.

Kahuna przekazuje wiedzę ustnie oraz poprzez obserwację i osobiste doświadczenie, nie poprzez intelekt. Jego zadaniem jest dostarczenie adeptowi odpowiednich warunków do ćwiczeń, które umożliwią mu bezpośrednią naukę. Kluczem do zrozumienia działania magii są symbole oraz współpraca z różnego rodzaju energiami.

Istotnie elementy wiedzy Kahunów zostały zaszyfrowane w języku, w symbolach, w pieśniach oraz rytuałach a kontakt z wysokimi energiami zapewniały miejsca mocy, określone modlitwy i pieśni. Pierwotnie taniec hula był również powiązany z magią.

Gdy wybierzesz się na wyspy hawajskie, w Honolulu możesz znaleźć ogłoszenia o kilkudniowym treningu na kahunę. Po ukończeniu weekendowego kursu otrzymasz dyplom z egzotycznym tytułem obok nazwiska – czy to wystarczy? Prawdziwi szamani hawajscy – Kahuni – pokiwaliby tylko głowa z zatroskaniem.

Kim jest prawdziwy Kahuna? To szaman i uzdrowiciel; człowiek, który przywraca równowagę w życiu jednostki i całej społeczności. Kahuna posiada szczególną wiedzę na temat przyczyn powstawania zaburzeń emocjonalnych, mentalnych i duchowych. Jest w stanie, stosując tradycyjne zabiegi, przywrócić równowagę w ciele i duszy.

Kahuna w dawnych czasach był najważniejszą, obok Ali’i, osobą w Ohanie. Był szanowany, pytano go o zdanie przy podejmowaniu ważnych decyzji rodzinnych, on decydował o ważnych sprawach plemiennych. Kahuni odpowiedzialni byli za zdrowie wodza i jego rodziny jak również całej Ohany.

Kształcenie przyszłego Kahuny czy Kahunki rozpoczynało się we wczesnym wieku dziecięcym. Początkowo polegało na biernym uczestnictwie w rytuałach i obserwacji bez prawa zadawania pytań. Dziecko, uczestnicząc biernie w rytuałach i obrzędach, absorbowało nieświadomie potrzebną wiedzę. Następnie przechodzono do treningu takich cech osobowości jak wytrwałość, współczucie, oddanie. Kolejnym elementem był trening wiedzy na temat uzdrawiających ziół oraz kontaktu z energiami.