Maniery po angielsku

gentelmenKiedy trafiamy między Brytyjczyków powinniśmy być przygotowani na kulturalne zachowywanie się. Kulturalne w brytyjskim rozumieniu tego słowa. Brytyjczycy mają swój specyficzny savoir – vivre, który musimy zaakceptować. Pamiętajmy, że Anglicy są powściągliwi i mają specyficzne poczucie humoru.
Powszechnie używają słów „przepraszam” i „dziękuję”. Nawet jeśli wpadniesz na kogoś przypadkiem, ta osoba i tak cię przeprosi, choć wina będzie twoja. Ty rób to samo. Na spotkanie z Brytyjczykiem nigdy się nie spóźniaj. Punktualność jest tu w cenie. Najlepiej przyjść 5-10 minut szybciej.

W miejscach publicznych też panują określone zwyczaje. W kolejkę w sklepie ustawiamy się przykładnie, bez wpychania się. W pubach czy kawiarniach płacimy i odbieramy zamówienia sami przy barze. Tylko w restauracji gość jest obsługiwany przy stole. Mile widzianym przejawem uprzejmości będzie zawsze przytrzymanie drzwi dla osoby idącej za nami. W trakcie pobytu w Wielkiej Brytanii na własnej skórze przekonamy się o jeszcze wielu tradycyjnych zwyczajach.

Karnawnotting hillał w Notting Hill – święto tolerancji

karnawał kojarzy się nam z zimą i z Rio de Janeiro. Jednak w Anglii na karnawał natkniemy się też latem. Co roku w sierpniu w dzielnicy Notting Hill odbywa się dwudniowa impreza znana jako Karnawał Notting Hill. Zapoczątkowali ja w 1959 roku afroamerykańscy imigranci z Karaibów, gdzie tradycja takich uroczystości jest bardzo silna. Impreza miała na celu zjednoczyć wszystkich karaibskich mieszkańców Notting Hill. Szybko jednak udało się tej społeczności zarazić swoją kulturą także resztę mieszkańców Anglii, a nawet całego świata. Na karaibski karnawał ściągają bowiem tłumy, także turystów. Obecnie korowód idący w paradzie liczy sobie długość 5 km. Na kilkudziesięciu platformach DJ-e grają muzykę, nie tylko etniczną, a ludzie tańczą i bawią się. Podczas festiwalu organizowane są liczne konkursy, m.in. na najlepszy kostium i Miss Karnawału. Nie brakuje też punktów gastronomicznych, w których można kupić m.in. tradycyjne już ryż z zielonym groszkiem, kolby kukurydzy czy owoce mango i kokosu. Uczestnicy bawią się na scenach od 12 do 20, a potem przenoszą się do pubów i klubów.

5 listopada – przywiązanie do tradycji

Wśród wielu interesujących angielskich tradycji, warte odnotowania jest święto jakie obchodzą Anglicy 5 listopada. Ustanowione zostało dla uczczenia spisku prochowego Guya Fawkes’a, będącego próbą wysadzenia Parlamentu (Izby Lordów) i zabicia króla Jakuba I. Dalszym celem miało być przywrócenie na tron katolickiego monarchy. Miało to miejsce w 1605 roku. W pamięci Anglików wydarzenie to zapisało się jako dzień wybawienia. Co roku 5 listopada tradycyjnie podpalają oni kukły stanowiące wizerunek Fawkes’a, odbywają się też spektakularne pokazy sztucznych ogni i festyny. Największa impreza ma miejsce w Bridgwater, w hrabstwie Somerset i przybiera formę karnawału, który w następnych dniach przenosi się do innych miast Somersetu. Impreza polega na przejściu przez miasto korowodu karnawałowego z udziałem specjalnie przygotowanych na tę okazję platform, na których tańczą lokalne szkoły tańca. Podczas imprezy zbierane są też datki na cele dobroczynne. A do historii Guya Fawkes’a nawiązuje komiks Alana Moore’a i film na jego podstawie „V jak Vendetta”.