Narciarstwo i snowboard w Bośni i Hercegowinie

sarajpgBośnia i Hercegowina w przeciągu zaledwie kilku lat zyskała sobie miano jednego z najbardziej atrakcyjnych regionów turystycznych w Europie. Wczasowicze bardzo chętnie przyjeżdżają tutaj niemal przez cały rok – zarówno na letni, jak i zimowy wypoczynek na Bałkanach. Zwłaszcza jeśli chodzi o ten drugi, niektóre tereny Bośni i Hercegowiny to wprost wymarzone miejsce do uprawiania sportów zimowych – szczególnie narciarstwa zjazdowego, biegowego i snowboardu. Nic więc dziwnego, że z każdym kolejnym sezonem miłośnicy białego szaleństwa coraz częściej wybierają tutejsze ośrodki narciarskie…

Winter Center Sarajevo-Jahorina

W Bośni i Hercegowinie wielką popularnością wśród fanów sportów zimowych cieszy się szczególnie ośrodek Winter Center Sarajevo-Jahorina. Najważniejszymi argumentami przemawiającymi na korzyść tego wspaniałego miejsca są przede wszystkim wysokiej jakości trasy zjazdowe (zarówno dla narciarzy, jak i snowboardzistów), niezwykle atrakcyjne ceny zakwaterowania i wyżywienia (doskonała regionalna kuchnia) oraz niebywała gościnność tubylców. Zmodernizowany ośrodek Jahorina usytuowany w górach Bjelasnica oferuje obecnie aż 25 km doskonale utrzymanych i odpowiednio przygotowanych tras dla narciarzy, dwa nowoczesne wyciągi narciarskie, wypożyczalnie sprzętu, liczne szkółki narciarskie i snowboardowe oraz wiele innych atrakcji.

Bogata oferta ośrodka Jahorina (25 km od Sarajewa) to niewątpliwie prawdziwy raj dla wielu narciarzy i snowboardzistów. Warto również dodać, że po sporych zniszczeniach, spowodowanych przez wojny bałkańskie, ośrodek został zmodernizowany i dostosowany do aktualnych wymogów w bardzo krótkim czasie. Dowodem na to jest chociażby różnorodność narciarskich tras zjazdowych (2 czarne, 12 czerwonych i 4 niebieskie) oraz wyciągów, które w ciągu godziny są w stanie przetransportować nawet do 7500 osób. Coś dla siebie znajdą tutaj również miłośnicy narciarstwa biegowego – na Jahorinie specjalnie dla nich przygotowano bowiem 10 km odpowiednio dostosowanych tras.

Wartym odnotowania jest również fakt, że na stokach Jahoriny w 1984 roku podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sarajewie, rozgrywane były zawody narciarstwa alpejskiego kobiet.

Będąc w Bośni i Hercegowinie warto zwrócić uwagę na tamtejszą kulturę.

Kultura

Życie kulturalne, jak również funkcjonowanie środków masowego przekazu w Bośni i Hercegowinie w zdecydowanej większości przypadków jest kontrolowane przez trzy najważniejsze partie polityczne w tym kraju oraz instytucje takie jak SRT (Serbskie Radio i Telewizja) oraz RTV (Radio i Telewizja Bośnia i Hercegowina). Wszelkie programy i audycje nadawane są w trzech językach urzędowych – bośniackim, serbskim i chorwackim (stosownie do regionów w Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republice Serbskiej). Jeżeli chodzi o dziedziny kultury i sztuki, sporą popularnością cieszy się tutejsza literatura. W utworach bośniackich poetów i pisarzy najczęściej poruszana jest problematyka narodowa i historyczna. Do najbardziej znanych tutejszych artystów należą niewątpliwie Ivo Andric (laureat literackiej Nagrody Nobla), Mesa Selimovic oraz Zlatko Topcic.

Religia

Bośnia i Hercegowina, w związku ze zróżnicowanym pochodzeniem etnicznym jej mieszkańców, jest krajem wielowyznaniowym. Trzon stanowią tutaj muzułmanie (około 45%) i prawosławni (około 36%). W tle zostają natomiast katolicy (około 15%) oraz przedstawiciele innych wyznań (np. protestanci, Świadkowie Jehowy itp). Islam reprezentują tutaj Bośniacy, prawosławie – Serbowie, natomiast katolicyzm – Chorwaci. Taka mieszanka religijna wiąże jednak nie tylko z różnorodnością budowli sakralnych (kościoły, cerkwie, meczety), ale również z lokalnymi konfliktami właśnie na tle religijnym.

Tradycje i zwyczaje

Mieszkańcy Bośni i Hercegowiny mimo wielu podziałów, wbrew pozorom uchodzą za ludzi otwartych, serdecznych i gościnnych. Znakiem rozpoznawczym jest chociażby ich powitanie – zarówno kobiety, jak i mężczyźni przy okazji spotkania trzykrotnie całują się w policzek. Do innych ważnych zwyczajów należą tutaj: wzajemne odwiedzanie się w swoich domach, model rodziny trzypokoleniowej, podporządkowanie kobiet mężczyznom, noszenie charakterystycznych, regionalnych strojów (na specjalne okazje) oraz silne powiązanie pomiędzy narodowością a wyznaniem.