Niemiecka turystyka

frankfurtTen artykuł jest niejako kontynuacją artykułu poprzedniego (Podróżować po północnych Niemczech), w którym to opisywałem atrakcje turystyczne północy.

Dziś trochę o pozostałej części. Zacznijmy od Frankfurtu. Frankfurt nad Menem jest nowoczesną metropolią i międzynarodową do tego. We Frankfurcie interesy handlowe przeplatają się z życiem towarzyskim. W Galerii Stadel, przez wielu uważanej za najlepsza, najsolidniejsza, i najatrakcyjniejsza galerię sztuki w Europie znajdują się między innymi obrazy wcześniej wspomnianego już Durena, Jana van Eycka, Memlinga, Hieronymusa, Boscha i wielu innych artystów zarówno tych młodych , nowoczesnych, jak i tych sprzed paru nawet parunastu wieków. Warto odwiedzić również Dom Goethego, znanego niemieckiego pisarza Johana Wolfganga Goethego, który napisał między innymi Cierpienia Młodego Wertera.

We wschodniej części Niemiec oczywiście najatrakcyjniejszy dla turystów jest i zawsze będzie Berlin, ta wspaniała metropolia jest stolica tego kraju, można tu podziwiać wiele zabytków. TO miasto naprawdę ma w sobie to coś. Innym ważnym miastem na wschodzie państwa niemieckiego jest oczywiście Drezno. Drezno to miasto zniszczone przez wojnę, ze względu na nalot dywanowy przeprowadzony podczas drugiej wojny światowej przez aliantów na cywilów. Drezno zostało wtedy wręcz zrównane z ziemią. Obecnie miasto realizuje jednak program pełnej odnowy zniszczonych zabytków kultury i nauki. Symbolem Berlina za to jak już wcześniej wspomniałem jest Brama Brandenburska. To wspaniała budowla, iście monumentalna, wybudowana wiele lat temu, ale ciągle wygląda jak nowa , jest kawałkiem niemieckiej historii i najładniejszych zabytkiem Berlina bez dwóch zdań i żadnych wątpliwości. Miejscem szczególnym jest tutaj również Stare Miasto oraz Muzeum Pergamonu. Warto zapoznać się również z kompleksem muzeów Tiergarten i Galerią Malarską. Znajdują się w niej jedne z największych dzieł na świecie.

Niemcy w obliczu wojny

Niemcy to kraj dalej postrzegany przez pryzmat wojny. Wojna ta ma dla obecnych Niemiec równie niebagatelne znaczenie jak i dla nas –Polaków . Druga wojna światowa nigdy nie będzie zapomniana . Te krwawe wydarzenia niestety na zawsze dla nas Polaków zmieniło oblicze Niemiec. I nawet teraz gdy Niemcy są już państwem dla nas przyjaznym , rozwiniętym gospodarczo, po prostu zupełnie innym nie możemy im tego zapomnieć. Aż trudno sobie wyobrazić co by było na świecie, gdyby Niemcy wygrali ta wojnę. Cały nazizm i demonstracje nazistowskie czy rysowanie na ścianach swastyk zostało w Niemczech całkowicie zakazane, a Niemcy chcą jak najszybciej zapomnieć. Kraj ten zupełnie się zmienił , nie jest już taki jak kiedyś. Teraz nie ma tu jakiejś nienawiści rasowej którą kiedyś spropagował Adolf Hitler, najgorsza postać w historii świata, morderca wielu niewinnych ludzi. Druga wojna światowa trwała od roku 1939 do roku 1945.

Niemcy w trakcie wojny straciły wiele swoich sił i ludzi, jeszcze więcej stracili Polacy. Niemcy musieli jednak oddać wszystkie swoje dobra, złoto, broń i rozwiązać armię, taki był cel traktatu, żeby osłabić Niemcy i raz na zawsze wybić im z głowy wojny. I tak się stało, Niemcy w tej chwili nie uczestniczą w żadnych zmaganiach wojennych, nawet w Iraku. Tamte czasy chcą pozostać przez nich zapomniane, Niemcy w ogóle nie chcą o tym rozmawiać, jest to dla nich temat tabu. Nikt nie chce wspominać tamtym jakże przykrych i krwawych czasów. Jednak fakt jest faktem, Niemcy zawsze zostaną tak przez wielu zapamiętani. Wydarzenia z wojny nadały na nich piętno, które muszą ze sobą nosić przez wieki. W Niemczech swego czasu nawet zabroniono wyświetlania filmu o Adolfie Hitlerze, uznano , że nie jest to dla tego państwa potrzebne, Niemcy nakręcili później własny film. Obecnie Niemcy to już inny kraj , mają swojego papieża, są narodem pokojowym i uzdolnionym zarówno sportowo jak i gospodarczą wiodą prym we współczesnej Europie, zdołali nieco odbudować swoją reputację po wojnie.

Jak widać w Niemczech pełno jest miejsc wartych odwiedzenia , a że mamy tam dość niedaleko i do tego w Niemczech szerokie drogi, więc życie miłego pobytu!