Uważaj na zwyczaje kulturowe i religijne w trzecim świecie
Wybierając się do jednego z krajów Trzeciego Świata, powinniśmy wcześniej sprawdzić nie tylko to, na jaką pogodę musimy się przygotować, ale też na to, jakie panują tutaj zwyczaje. W krajach żyjących z turystyki, przyjezdnym pozwala się na bardzo wiele, ale dotyczy to głównie kurortów. Jeśli tylko wybierzemy się gdzieś dalej i naruszymy panujące normy, możemy narazić się na nieprzyjemności.
W krajach muzułmańskich miejscowi są wyczuleni na punkcie ubioru. Absolutnie niedopuszczalne jest wejście do meczetu w obuwiu. Muzułmanów rażą też stroje odsłaniające ramiona i kolana. Jeśli znajdziecie się w miejscu, gdzie normalnie nie zapuszczają się turyści, uważajcie też z robieniem zdjęć zwłaszcza kobietom. Lepiej przed pstryknięciem pamiątkowej fotki, zapytać o pozwolenie.
Zarówno na Dalekim jak i Bliskim Wschodzie lepiej uważać też z okazywaniem sobie uczuć w miejscach publicznych. Całus na ulicy może zostać odebrany przez miejscowych jako sianie zgorszenia. W obu tych rejonach świata, jeśli zostaniemy zaproszeni do czyjegoś domu, powinniśmy pamiętać o zdjęciu butów. Dotyczy to nawet takich państw jak Japonia. W niektórych państwach Trzeciego Świata, zwłaszcza w Afryce (np. w Kenii) obowiązuje zakaz palenia tytoniu, za którego złamanie grożą wysokie kary pieniężne. Do wręcz obowiązku należy targowanie się – tak jest np. w Tunezji.
W krajach Trzeciego Świata nie wszystko można fotografować
Trudno wybrać się na egzotyczną wycieczkę do krajów Trzeciego Świata i nie zabrać ze sobą aparatu fotograficznego. Z robieniem zdjęć i filmowaniem trzeba jednak uważać.
Aparat fotograficzny to przedmiot, bez którego trudno sobie wyobrazić wycieczkę nie tylko do krajów Trzeciego Świata. Dla wielu osób chęć uwiecznienia na zdjęciach niezwykłych krajobrazów, zabytków czy dzikich zwierząt to nawet główny powód organizowania całej eskapady.
Fotografowanie w wielu zakątkach świata może nas narazić na pewne nieprzyjemności. Uważać należy przede wszystkim w niektórych rejonach krajów arabskich, gdzie część mieszkańców nie życzy sobie, aby ktoś robił im zdjęcia.
Zawsze przed zrobieniem zdjęcia lepiej zapytać, czy ktoś nie ma nic przeciwko temu. Uważać z robieniem zdjęć należy także w wielu muzeach i świątyniach.
We wnętrzach może to być zakazane, dozwolone za opłatą lub z pewnymi obostrzeniami, np. wolno robić zdjęcia, ale bez użycia lampy błyskowej.
W niektórych krajach Trzeciego Świata nie wolno fotografować i filmować także obiektów wojskowych czy mostów, dlatego przed każdą wycieczką lepiej upewnić się co do obowiązujących w danym kraju przepisów i zwyczajów.