Wypoczynek w Bośni ( jako wakacje na Bałkanach) z każdym kolejnym rokiem cieszy się niesłabnąca popularnością – szczególnie wśród turystów z Europy. Każdy z nich ma bowiem okazję poznać tutejsze obyczaje, język bośniacki, spróbować wybornych bałkańskich potraw oraz miło spędzić czas o każdej porze roku (np. w kurortach narciarskich w Bośni). Podczas takiego urlopu nie można jednak zapominać o kwestii bezpieczeństwa na Bałkanach. Przed wyjazdem warto więc zasięgnąć informacji na ten temat dostępnych chociażby na stronach i forach internetowych.
Srebrenica jest niewielkim bośniackim miastem znajdującym się na wschodzie kraju na terenie bośniackiej Republiki Serbskiej, będącej integralną częścią Bośni i Hercegowiny. Nazwa Srebrenicy wzięła swój początek od znajdujących się na terenie miasta sporych złóż srebra. Surowiec ten – podobnie jak ołów, cynk i złoto, był tutaj wydobywany w kopalniach jeszcze przed wojną domową w Bośni i Hercegowinie (1992-1995).
Masakra w Srebrenicy
Wartym odnotowania jest również fakt, iż Srebrenica zapisała się na kartach historii świata również jako teren „największego ludobójstwa w Europie od czasów II wojny światowej”. Ogromna tragedia w Srebrenicy miała bowiem miejsce w lipcu 1995 roku. W czasie tej bestialskiej masakry z rąk zbrojnych oddziałów serbskich zginęło ponad 8000 muzułmańskich mężczyzn i młodych chłopców. Niechlubna historia okrutnych mordów w Srebrenicy do dziś z wielkim żalem wspominana jest na całym świecie. Mimo to jednak miasto dzielnie podniosło się po tych tragicznych wydarzeniach. Pamiątką po zakończeniu trwającej trzy długie lata wojny domowej jest jedynie znajdujący się na terenie miasta cmentarz zidentyfikowanych ofiar masakry w Srebrenicy (było ich ponad 1900).
Tego typu działania zbrojne podsycane rządzą zemsty oraz konfliktem na tle etnicznym i religijnym sprawiły, że w połowie lat 90-tych to właśnie ten region Bałkanów uchodził za najniebezpieczniejszy na całym Starym Kontynencie. Od kilku lat jednak sytuacja w Bośni i Hercegowinie jest już całkowicie opanowana, dzięki czemu kraj ten mogą odwiedzać turyści z różnych stron świata. Co więcej wakacje na bezpiecznych Bałkanach z każdym kolejnym rokiem stają się coraz bardziej popularne.
Omawiając wielką tragedię w Srebrenicy, warto zastanowić się nad jej podłożem. Już kilka lat wcześniej, bo od 1992 roku w okolicach miasta często dochodziło do ataków zbrojnych i mordów na Serbach, przeprowadzonych przez bośniackie formacje paramilitarne. Nieustający i narastający konflikt etniczny doprowadził w 1993 roku do wprowadzenia strefy bezpieczeństwa ONZ, a w rok później do trzech enklaw muzułmańskich we wschodniej Bośni – w Srebrenicy, Żepie i Gorażde. Za ochronę strefy odpowiedzialny był wówczas holenderski batalion, złożony z 200 żołnierzy. Jak się jednak okazało plan ochrony wyżej wymienionych miast zawiódł, a już w kwietniu 1995 roku Serbowie całkowicie opanowali tereny chronionej strefy
Ludobójstwo w Srebrenicy zostało zapoczątkowane przez wydarzenia z 6 lipca 1995 roku. Wówczas to serbskie oddziały Drina rozpoczęły regularne ostrzały bośniackiej strefy bezpieczeństwa, a następnie przejęły nad nią całkowitą kontrolę. Do serbskiej niewoli trafiali nie tylko Bośniacy, ale również stacjonujący tam holenderscy żołnierze. Bestialskie mordy na bośniackich muzułmanach odbywały się jednak podczas ewakuacji ludności cywilnej od 12 do 16 lipca 1995 roku. To właśnie w tych dniach z rąk serbskich żołnierzy pod dowództwem gen. Ratko Mladica śmierć poniosło blisko 8000 chłopców i mężczyzn w wieku od 12 do 77 lat. Masowe egzekucje odbywały się najczęściej poprzez strzał w tył głowy.
Srebrenica, podobnie jak i inne bośniackie miasta, jest niewątpliwie częścią niezwykle barwnej historii krajów bałkańskich. To właśnie do nich niemal przez cały rok przyjeżdża sporo turystów z różnych stron świata. Do jednych z najbardziej popularnych punktów wielu zagranicznych wycieczek do Bośni i Hercegowiny możemy zaliczyć między innymi zwiedzanie Sarajewa oraz zabytkowych miejsc w innych bośniackich miastach. Wiele z nich ma bowiem ścisły związek z bośniacka kulturą, religią oraz zwyczajami.