Strefy klimatyczne

strefyKula ziemska podzielona jest na określone strefy, klimaty. Nie w każdym miejscu na ziemi jest dokładnie tak samo. Możemy to zauważyć na przykład gdy podróżujemy. A przecież coraz częściej wyjeżdżamy za granicę. W Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do tego, ze występują cztery pory roku, temperatury powietrza w różnych okresach bardzo różnią się od siebie, czasami pada deszcz a czasami występuje pora sucha. Ale już na południu Europy jest zupełnie inaczej. Natomiast na innych kontynentach – w Azji czy Afryce jest jeszcze inaczej. Różni naukowcy wyróżniają różne strefy klimatyczne. U nas przyjęło się, że takich stref występuje pięć. Są to strefy: klimatu równikowego, klimatu zwrotnikowego, podzwrotnikowego, klimatu umiarkowanego oraz strefa klimatu okołobiegunowego. Każda ta strefa posiada swoje cechy charakterystyczne.

Strefy te różnią się od siebie i to znacznie. Charakteryzując każdą z nich określa się przede wszystkim temperaturę, opady, wilgotność powietrza. Opisując te parametry łatwo odgadnąć w jakiej strefie się znajdujemy.

Klimat umiarkowany

Klimat to pojęcie bardzo ogólne. Jeżeli chcemy zawęzić ten temat możemy wyodrębnić rodzaje klimatów, z jakimi mamy do czynienia. A są to klimaty: umiarkowany, zwrotnikowy, podzwrotnikowy, okołobiegunowy, równikowy i podrównikowy. Bardzo często jeśli opisujemy określone państwo czy obszar mówimy także o tym, jaki klimat tam występuje. Jeżeli znamy się na geografii, znamy cechy poszczególnych klimatów, gdy usłyszymy, jaki występuje w danym miejscu możemy stwierdzić, jaki jest to kraj czy miejsce, czy jest tam ciepło czy zimno, na jakim poziomie są opady, wilgotność powietrza. A każdy klimat możemy scharakteryzować. Klimat umiarkowany to bardzo rozległa strefa. Występuje w wielu państwach, szczególnie na półkuli północnej. Roczna średnia temperatura powietrza w takim klimacie nie jest zbyt wysoka i kształtuje się w granicy od minus jeden do jedenastu stopni Celsjusza. Łatwo rozpoznać jest pory roku, jakie w takim klimacie występują, często spotykane są tam deszcze oraz inne opady. Nie można określić w jakich momentach czy porach opady będą występowały – występują bowiem przez cały rok.

Makroklimat

Mieszkamy w różnych miejscach a więc żyjemy w różnych klimatach. Z klimatem związanych jest wiele pojęć. Jednym z nich jest sformułowanie makroklimat. Nie każdy potrafiłby wyjaśnić, co takie określenie oznacza. Jest to klimat, jaki występuje na większym obszarze. Taki klimat kształtowany, tworzony jest przez różne czynniki, głównie nie meteorologiczne. A takich czynników jest bardzo wiele. Do głównych z całą pewnością zaliczyć możemy ukształtowanie terenu, szerokość geograficzną, na jakiej położone jest dane miejsce, dany kraj czy obszar, jej wysokość nad poziomem morza czy odległość od wód – głównie mórz czy oceanów. Badaniem takiego makroklimatu zajmuje się dziedzina nazywana klimatologią. Takie badania są długofalowe. Badając makroklimat pięć czy dziesięć lat nie możemy powiedzieć, że wiemy już o nim wszystko. By posunąć się do takich stwierdzeń trzeba makroklimat badać przez wiele lat, najczęściej jest to okres trzydziestu lat. Często jest to więc całe życie zawodowe osoby, które zajmuje się takimi badaniami.