Trzeci Świat – gdzie może być niebezpiecznie?

indianieNawet popularne i znane jako raj dla turystów kraje Trzeciego Świata mają zakątki, gdzie lepiej się samemu nie zapuszczać. Jeśli chcemy miło wspominać naszą egzotyczną podróż, przede wszystkim musimy zadbać o nasze bezpieczeństwo. Nawet kraje słynące z tego, że wypoczywa w nich co roku kilka milionów turystów, mają rejony, gdzie może być niebezpiecznie. Takim państwem jest np. tak popularny w Polsce Egipt.

Odwiedzając ten kraj, lepiej odpuścić sobie samodzielną wyprawę na Półwysep Synaj, port Said czy Suez. W Indiach powinniśmy unikać wycieczek w rejon Manipuru i okolic granicy z Birmą, a także do Jammu i Kaszmiru. Przede wszystkim nie należy jednak zapuszczać się w miejsca położone przy granicy z Pakistanem.

W Meksyku najlepiej trzymać się utartych szlaków turystycznych i nie wyjeżdżać samemu w północne rejony kraju, zwłaszcza omijać należy stany Sonora, Chihuahua, Coahuila, Nuevo León, Tamaulipas, Durango i Sinaloa. Niebezpiecznie bywa też w Kenii, nawet w stolicy kraju (Nairobi) lepiej nie zapuszczać się do dzielnic slumsów. Niebezpiecznie bywa też w pobliżu granic z Somalią, Południowym Sudanem i Etiopią. Przed każdą wycieczką do kraju Trzeciego Świata warto też zaznajomić się z obecną sytuacją polityczno-społeczną w danym regionie.

Gdzie szukać pomocy? Konsulaty i ambasady w krajach Trzeciego Świata

Wybierając się do któregoś z krajów Trzeciego Świata, warto wcześniej na wszelki wypadek zanotować adres mieszczących się tu polskich placówek dyplomatycznych.

Gdy wybieramy się w egzotyczną podróż, marzymy o wspaniałej przygodzie, która przyniesie wiele miłych wspomnień.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie wszystko może pójść po naszej myśli i możemy w trakcie podróży potrzebować pomocy.

Dlatego też przed wycieczką do któregoś z krajów Trzeciego Świata, należy sprawdzić, czy na jego terenie znajdują się jakieś polskie placówki dyplomatyczne: ambasada lub konsulat.

W każdej z nich możemy liczyć na pomoc, jeśli zgubiliśmy paszport albo padliśmy ofiarą kradzieży.

Ambasador lub konsul pomogą nam też, jeśli w trakcie wycieczki zachorowaliśmy lub ulegliśmy wypadkowi.

Dlatego wybierając się w podróż, warto gdzieś zanotować adres i telefon placówki dyplomatycznej.

Jeśli w danym państwie Trzeciego Świata nie ma żadnej placówki dyplomatycznej o pomoc możemy zwrócić się do ambasady lub konsulatu jakiegokolwiek innego kraju Unii Europejskiej.